
Program - nedjelja, 21. kolovoza 2022.
U organizaciji DRUŽINE i potporu Općine Semeljci i Župnog ureda u župnoj crkvi Pohođenja Blažene Djevice Marije u Vrbici u nedjelju, 20. ožujka 2022., nakon večernje sv. mise održan je korizmeni koncert. Ženska pjevačka skupina KUD-a Vesela Šokadija iz Gundinaca nastupila je s korizmenim napjevima, potom je ženska pjevačka skupina Jurjevčanke Matice slovačke iz Jurjevca Punitovačkog izvela crkvene napjeve na slovačkom jeziku. Na kraju je nastupila Tamburaška škola KUD-a Hrvatska Čitaonica iz Đakovačkih Selaca s pjevanjem i recitalom Uranile tri Marije, uz tamburašku pratnju, što se nekad pjevalo u Vrbici i Đurđancima, pa i šire. Ovim javnim nastupom Družina je započela obilježavanje 30. obljetnice uspješnog djelovanja u Hrvatskoj i u inozemstvu.
Družina u suradnji s KUD-om Hrvatska čitaonica Selci Đakovački poziva na edukativnu radionicu UMIJEĆE UKRAŠAVANJA USKRSNIH JAJA OPLETOM koja će se održati u subotu,
u 17:00 radionica za odrasle
Mjesni dom, Ulica bana Josipa Jelačića 1, Selci Đakovački
Od 1998. godine „Družina“ organizira međunarodnu smotru folklora Susret naroda i kultura, od 2000. Smotru crkvenog pjevanja (pučko, gregorijansko i zborsko). Zapjevajmo danas je vođinačka crkvena pjesmarica s tekstom i notnim zapisima nastala 2016. nakon snimanja tri nosača zvuka...
Nedjelja, 22. kolovoza 17:00 - Povorka sudionika od dvorane DVD do livade Bedenak usred sela.
Igre na Bedenku - Nastupi: Dječja skupina KUD-a “Mladost” Vođinci, KUD “Slavuj” Bukevje, Matica slovačka Jurjevac Punitovački, ŽPS „Jurjevčanke”, Tamburaška škola KUD-a, „Hrvatska čitaonica“ Selci Đakovački.
Igraonica: Plešite s nama
19:00 - sv. misa i 22. smotra crkvenog pjevanja, župna crkva Kraljice sv. Krunice. Pjevaju ŽPS KUD-a “Slavuj” Bukevje, Zbor sestara sv. Križa Đakovo, ŽPS „Jurjevčanke“ Matica Slovačka Jurjevac Punitovački.
U okviru 23. susreta naroda i kultura u subotu, 22. kolovoza 2020. u ŽUPANJI će u Crkvi na otvorenom Župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja scenski program pokazati Ženska skupina JEDNOŠĆ iz mjesta Kasinka Mala iz Poljske.
Godišnja skupština „ Družine“- čuvara tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga, Zagreb održana je 13. ožujka
2021. godine u Vrbici, općina Semeljci u Domu Dobrovoljnog vatrogasnog društva
s početkom u 15:00 sati u okviru I. spomenara Josipu Jerkoviću. Po
završetku Skupštine i nakon predavanja Tene Babić Sesar
(Osobitosti slavonskoga dijalekta u Narodnim pjesmama iz Gorjana i Potnjana) i dr. sc. Marije Raguž (Počimajla – specifikum slavonske
tradicijske kulture) razvila se bogata diskusija i zaključci kako treba
nastaviti javnosti približavati teme koje su tradicijskog značenja a zanimljive
za javnost i za proučavanje. Potom je bila sveta misa za pokojnog J. Jerkovića i nakon mise ŽPS
„Družine“ Vođinačke počimajle otpjevale su korizmenu pjesmu i sv. Josipu
a reakcija domaćih pjevača bila je vrlo pozitivna. Na kraju predsjednica
je uručila Zahvalnice predavačima, pjevačima, Općini, župi i DVD-u te posebno
Đuri Kovačeviću, predsjedniku na iskrenoj i jako dobroj suradnji te bogatoj večeri za sve sudionike.
·
Prijedlog Programa za 2021.:
Uz potporu
Ministarstva kulture predloženi projekti su Međunarodna smotra 24. susret
naroda i kultura zajedno sa sadržajem 22. smotre crkvenog pjevanja (župnik
iz Vođinaca prihvatio datum 22. kolovoza). Kao i do sada program RADIONICA
umijeća opletanja uskrsnih jaja u okviru također Dana europske baštine. Jednu smo radionicu već odradili u Centru
AMADEA u Đakovu na njihov poziv u veljači.
Predviđena
je suradnja sa Županjom na prijedlog mr. sc. Janje Juzbašić i poziva jednu
domaću ili stranu skupinu na manifestaciju Konjanske vatre u svibnju ili
lipnju.
Kao i do ovih godina, radionicama se želimo uključiti u program Dana europske baštine koju organizira Ministarstvo kulture u rujnu i listopadu. Novost je program Prvi spomenar Josipu Jerkoviću dogovoren na inicijativu predsjednice M. Svirac s izv. prof. dr. sc. Berislavom Jerkovićem sa Sveučilišta J. J. Strossmayer u Osijeku o prvoj godišnjici smrti (26. veljače 2020.), ali na datum rođenja 13. ožujka 1938. u Vrbici. On je više godina aktivno sudjelovao u organizaciji Smotre crkvenog pjevanja koju organizira „Družina“ od 2000. i s M. Svirac je pokrenuo, dao Osnovne propozicije po kojima „Družina“ i danas djeluje. Za taj program dogovor je uslijedio s predsjednikom Općine Semeljci, s ravnateljicom Škole, sa župnikom i predsjednikom DVD Vrbica. Svi su program prihvatili i nadamo se nastavku i u budućnosti.
Družina u listopadu poziva
U okviru 22. susreta naroda i kultura, pozivamo na završnu svečanost 20. smotru crkvenog pjevanja ZAPJEVAJMO DANAS koja će se održati u četvrtak, 22. kolovoza u 19:00 sati u Župi Kraljice sv. Krunice u Vođincima.
DRUŽINA - čuvari tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga iz Zagreba u suradnji s KUD-om SLAVUJ Bukevje i uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske organizira i poziva u subotu, 13. travnja 2019. u DRUŠTVENI DOM u BUKEVJU na Izložbu Od Cvjetnice do Uskrsa. Radionica uskrsnih jaja tehnikom opletanja počinje u 15 sati. Dođite i naučite zaštićenu tehniku ukrašavanja jaja hrvatske nematerijalne baštine.
DRUŽINA organizira 19. smotru crkvenog pjevanja i 10 godina VOĐINAČKIH POČIMAJLI u suradnji sa župom Kraljice sv. Krunice i Općinom Vođinci. Za potporu zahvaljujemo Ministarstvu kulture Republike Hrvatske i dragim pojedincima, a sve pozivamo na programe:
Međunarodna smotra folklora 21.SUSRET NARODA I KULTURA održat će se od 2. do 6. kolovoza 2018. sa sljedećim programom:
Ponovljena Izborna skupština DRUŽINE - Čuvara tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga održat će se u subotu, 14. travnja 2018. u Zagrebu, Kaptol 21. Početak Skupštine je u 14 sati i ljubazno molimo sve članove koji mogu da se odazovu. Svi, bilo pješaci ili oni koji dolaze automobilom, prije ulaza u dvorište, trebaju se javiti na tel. mob. 0916114244 radi otvaranja ulaznih vrata. Dnevni red i Pripopćenje predsjednice o djelovanju u 2017. godini svi ste primili poštom ili el. poštom te ljubazno molimo da ih se pročita i zahvaljujemo. Oni koji nisu u mogućnosti nazočiti Skupštini, molimo da nam pošalju IZJAVU.
U suradnji s KUD-om SELJAČKA SLOGA Bogdanovci, u subotu, 10. ožujka 2018. u 10 sati, pozivamo u Bogdanovce na otvorenje izložbe Od Cvjetnice do Uskrsa autorice dr. sc. Marije Raguž i cjelodnevne radionice vezenja uskrsnih jaja. Voditelj i demonstrator je Mario Kiš. U nedjelju, 11. ožujka nakon euharistijskog slavlja u 17 sati bit će koncert korizmenih napjeva iz Slavonije i Baranje na kojemu sudjeluje ŽPS Družine Vođinačke počimajle iz Vođinaca.
Poštovani, Pozivamo na godišnju Izbornu skupštinu \"Družine\" koja će se održati u nedjelju, 11. ožujka 2018. u Domu u GUNDINCIMA s početkom u 16 sati. Osoba za kontakt je Drago Knežević 091 463 7530. Skupština završava domjenkom koji priređuje domaćin KUD \"Vesela Šokadija\". Pozivamo na druženje a prilika je i za uplatu članarine. Veselimo se Vašem dolasku i uključenju u rad Skupštine, ali i budućeg djelovanja \"Družine\".
Na 24 stranice ovih je dana u nakladi Družine objavljena publikacija PJESME GOSPI FATIMSKOJ koju su priredili Josip Matker i dr. sc. Manda Svirac. Nakon Uvodne riječi, sadrži tekst o pjesmama u čast Gospi Fatimskoj, Literaturu, 14 notnih priloga i program Smotre crkvenog pjevanja održane 13. svibnja 2017. u Vođincima s popratnim slikama izvođača: Vođinačke počimajle Vođinci, Zbor Župe Uzvišenja sv. Križa Dugo Selo II - Lukarišće, Ženska pjevačka skupina KUD-a Slavuj Bukevje i Mješoviti zbor KUU Kristal-Sladorana Županja. Notni pregled odnosi se na prvi zapis za pučko pjevanje pjesme Trinaestoga svibnja u Vođincima i Bačkom Monoštoru, prikupljeni zapis o istoj pjesmi iz Đakova i Splita (sestre sv. Križa) i zapis Dejana Bubala iz Tordinaca. Hodočasnička himna Nad fatimskim nebom dokumentirana je fatimskim izvornikom na portugalskom jeziku i njenim zapisima u hrvatskoj baštini te njezin aranžman Maria Bokuna koji je praizveden na Smotri u Vođincima i dr. Autorske pjesme Gospi Fatimskoj hrvatskih autora su: Premila Fatimska Gospo (o. Kamilo Kolb), tri aranžmana Fatimska Gospo autora teksta Mije Škvorca (Albe Vidaković, don Šime Marović 2006. i 2012. godine).
Na poziv Ministarstva kulture RH, Družina - čuvari tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga Zagreb je uključena u program Dana europske baštine 2017. godine sa sadržajima u VOĐINCIMA kod Vinkovaca pod nazivom IGRE NA BEDENKU: Nedjelja, 1. listopada 2017.
O igrama i zabavama djece, djevojaka i mladića u preduskrsno vrijeme kroz korizmu, o Uskrsu, ali i cijele godine, sjećanja potvrđuju da je tako bilo od davnina. U Vođincima se zabavljalo na otvorenom prostoru uvijek na Bedenku, tj. na livadi usred sela na kojoj dominiraju veliki križ i kesten. Igre su istražene i prvi puta objavljene 1982. godine zajedno s napjevima (usp. Manda Svirac, „Igre na Bedenku“, Đakovački vezovi, Prigodna revija, Đakovo, 6-7 i dr.). U suvremenim uvjetima, a na prijedlog Vođinke, dr. sc. Mande Svirac, koja se u mladosti na isti način zabavljala, 1997. godine započela je manifestacija pod tim nazivom i do danas se odvija na istoj livadi redovito krajem lipnja kako bi se obilježio kraj školske godine. „Kada sam na Prvim igrama djecu zamolila da mi obećaju kako će čuvati taj prostor i neće prirodnu livadu dati pretvoriti u nešto drugo, hrabro su obećali, jednoglasno kako to samo djeca znaju. Na II. igrama 1998. su obećali da će oni, kada odrastu, ovu manifestaciju u prirodi organizirati za drugu djecu“. O njoj danas vodi brigu KUD „Mladost“ Vođinci i na taj način se potvrđuje jedinstvo znanja, prostora i vremena što svjedoči o prilagodbi potrebama novog vremena.
dr. sc. Manda Svirac
Pozivamo na programe Međunarodne smotre folklora 20.SUSRET NARODA I KULTURA u PODRAVSKE PODGAJCE, 18. kolovoza u 20 sati. Nastupi folklornih skupina iz Italije, Mađarske, makedonskog kulturnog društva MILADINOVCI iz Osijeka te domaćeg KUU NAPREDAK biti će u Sportskoj dvorani Osnovne škole Hrvatski sokol.
U povodu 100 godina ukazanja Blažene Djevice Marije u Fatimi, DRUŽINA, uz potporu Župe i Općine Vođinci, organizira 18. smotru crkvenog pjevanja pod nazivom: PJEVAJMO GOSPI FATIMSKOJ. Program započinje u subotu, 13. svibnja euharistijskim slavljem u župnoj crkvi Kraljice sv. Krunice u 18.30 sati. Na misi pjeva Mješoviti pjevački zbor KUU KRISTAL-SLADORANA iz Županje. Na programu Smotre sudjeluju: Zbor Župe Uzvišenja sv. Križa LUKARIŠĆE Dugo Selo, Pjevačka skupina KUD-a Slavuj BUKEVJE Velika Gorica, Mješoviti pjevački zbor KUU Kristal-Sladorana iz ŽUPANJE i Vođinačke počimajle iz VOĐINACA. Dođite i povedite prijatelje!
Srdačno pozivamo na svečanost obilježavanja 25. obljetnice DRUŽINE u subotu, 29. travnja 2017. koja će se održati u LUPOGLAVU / Dugo Selo u DVD u centru mjesta. Suorganizator je KUD OGRANAK SELJAČKE SLOGE iz Lupoglava. Program započinje svečanom sjednicom u 15 sati, molitvom u župnoj crkvi u 16 sati, slijedi povorka svih sudionika do DVD i nastup pod nazivom: PJESMOM I PLESOM OD OBIČAJA DO OBIČAJA u 17 sati. Sudjeluju: MPS ZUCE Kud-a VESELA ŠOKADIJA Gundinci, dječja folklorna skupina Kud-a OGRANAK SELJAČKE SLOGE Lupoglav, dječja i odrasla skupina Kud-a KLOŠTAR iz Kloštar Ivanića, Kud NEVIJANA iz Neviđana o. Pašman, Kud KAMEN iz Sirača. Veselimo se upoznati njihovu baštinu i običaje ČEHANJA PERJA, BOŽIĆNE I SVADBENE OBIČAJE:
i DRUŽINA – Čuvari tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga, ZAGREB POZIVAJU na edukativnu RADIONICU UMIJEĆE UKRAŠAVANJA USKRSNIH JAJA hrvatskom zaštićenom tehnikom veza
U subotu, 25. ožujka 2017. VINKOVCI, Župa Sv. Ćiril i Metod Ervenička 1, Vjeronaučna dvorana
Od 11 –17 sati
Radionica završava euharistijskim slavljem i zahvalom za primljene darove i znanje u 18 sati. Prigodno predavanje održat će Martina VARGEK, dipl. etnol. i antrop. U glazbenom dijelu sudjeluju i na misi pjevaju VOĐINAČKE POČIMAJLE.
Prigodna izložba uskrsnih jaja iz Hrvatske i svijeta.
Dođite, uključite se, ponesite ispuhana jaja, naučite ili pokažite što znate!
KUU “Napredak” iz Podravskih Podgajaca, u nedjelju, 5. ožujka svečano je obilježio 20. obljetnicu djelovanja. Ujedno je promovirana monografija pod nazivom KUU \"Napredak\" Podravski Podgajci VRIJEME-LJUDI-DOGAĐAJI u izdanju \"Družine\" (2016.). Autori su Pavao Vilhelm za prvi dio knjige IZ POVIJESTI UDRUGE i dr. sc. Manda Svirac drugi dio BAŠTINA I TRADICIJA u kojemu su predstavljeni rezultati višegodišnjih terenskih istraživanja studenata etnologije i kulturne antropologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pod mentorstvom dr. sc. M. Svirac. Jedna od recenzentica je dr. sc. Mirela Hrovatin, bivša studentica s tadašnjeg terena. Druga je recenzentica prof. dr. sc. Neda Pintarić-Kujundžić, članica \"Družine\". Knjigu je predstavila Podgajčanka, dr. sc. Marija Znika iz Zagreba. Sadrži 88 stranica na kojima su također: Popis članova, Prilozi notnih zapisa pjesama koje KUU \"Napredak\" najčešće predsavlja na raznim smotrama u zemlji i svijetu,Prilozi o zahvalama i priznanjima te slike Oscara koje su za svoj rad primili dr. sc. M. Svirac, počasna predsjednica i Pavao Vilhelm, predsjednik Udruge.
Zahvaljujemo urednici emisije IZ NARODNE BAŠTINE HRVATSKIH KRAJEVA - Dar za Vukovar, Radio Zagrebu I. program i gospođi Miri Hadžihusejnović-Valašek koja je veličanstveno predstavila tradicijsko crkveno pjevanje iz Vođinaca kod Vinkovaca. Prigodne adventske i korizmene pjesme te pjevanjem na sprovodima uklopila je u Dane sjećanja na Vukovar. Pjesme su objavljene na nosačima zvuka koje je Družina iz Zagreba objavila od 2013. do 2015. a pjevale su ih Vodjinačke počimajle, članice Družine, dakle i na Radiju Zagrebu i u srijedu, 16. studenoga 2016. godine. Osim toga kroz 24 godine djelovanja Družine predstavljen je također dugotrajni rad i skrb o hrvatskoj baštini i tradiciji. Ove i druge pjesme kroz crkvenu godinu mogu se naći u pjesmarici ZAPJEVAJMO DANAS objavljenoj 2016. godine u Družini.
POVODU DANA EUROPSKE BAŠTINE 2016. U GRADSKOM MUZEJU VINKOVCI ODRŽANA Radionica ukrašavanja uskrsnih jaja vezom
Dani su Europske kulturne baštine 2016. koje organizira Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Uprava za zaštitu kulturne baštine i to već 21 godinu. Ove se godine Dani održavaju od utorka, 20. rujna do srijede, 26. listopada. Riječ je o povezivanju svih kultura na razini Europe različite nematerijalne zaštićene kulturne baštine, ali i nepokretne koje imamo i na našem području. „Na našem području smo zaštitili brojna nematerijalna umijeća, fenomene, ali na zamolbu Mande Svirac, može li biti upriličeno predstavljanje uskrsnih jaja urađenih vezom odnosno opletom, kačkanjem, pletom, vezom, kao radionicu unutar Gradskoga muzeja Vinkovci, Muzej je prihvatio“, pojašnjava mr. sc. Ljubica Gligorević,etnologinja i muzejska savjetnica. I tako su u petak, 30. rujna, \\\"Družina\\\" – čuvari tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga i Gradski muzej Vinkovci u povodu Dana europske baštine 2016. organizirali radionicu ukrašavanja uskrsnih jaja vezom. Radionica je provedena u Središnjem multimedijalnom prostoru Stalnog etnološkog postava Gradskog muzeja Vinkovci. „Došli smo u Vinkovce i to mi je posebno drago jer sam pohađala vinkovačku Gimnaziju“, rekla je na samom početku dr. sc. Manda Svirac, etnologinja, znanstvena suradnica u miru koja je radila kao profesorica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i predsjednica „Družine“, inače, rođena u Vođincima. „Na prijedlog \\\'Družine\\\' iz Zagreba, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske 2013. godine zaštitilo ju je kao Umijeće ukrašavanja uskrsnih jaja-pisanica vezom (opletom) u istočnoj Hrvatskoj... „Uspjeli smo to zaštititi za istočnu Hrvatsku. U Đakovštini se vezena jaja koriste za Uskrs kao predmet darivanja“, kaže dr. Svirac. „Danas, kada je svijet povezan različitim prometalima i načinima, osim vezenih originalnih jaja koja pod prstima lako pucaju, umjetna vezena jaja od čvrstih materijala su podatnija kako za izradbu tako i za prijenos na manja i veća putovanja i služe kao znak sjećanja ili darivanja“, pojašnjava dr. Svirac. Ukrašavanje uskrsnih jaja vezom inače rade vezilje, ali, primjerice u Bogdanovcima je veziljar Mario Kiš. Na ovoj radionici u Vinkovcima bila je jedna grupa iz Dragalića kod nove Gradiške među kojima je bila i najstarija gospođa koja zna na taj način raditi. Jedna od vezilja je i Janja Cindrić iz Đakova koja je sudjelovala na radionici kao i pjevačkim nastupom Počimajle iz Vođinaca. Potreban materijal za rad: ispuhano jaje ili probušeno umjetno od raznih materijala, niti (pamučne, svilene ili vunene) i šivaća igla (dimenzije prema odabranim nitima). Dr. Svirac je rekla kako i djeca predškolskog uzrasta mogu na papiru, uz pomoć boja, ukrasiti „jaje“ u obliku rombova odnosno prenijeti motive i odabrati sklad boja te na taj način, prilagođeno dobi, upoznati ovaj način hrvatskog ukrašavanja uskrsnih jaja. Ovom radionicom i „Družina“– čuvari tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga i Gradski muzej Vinkovci uključili su se u oko 70 događanja u Hrvatskoj vezanih uz projekt „Dani Europske kulturne baštine 2016.“ čija je glavna tema„Lokalne zajednice i baština“. Izložba pod tim nazivom otvorena je u utorak,20. rujna, u Muzeju Mimara u Zagrebu. (Snježana Kraljević, Vinkovački list, petak, 7. listopada 2016.)