“Družina”- čuvari tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga zajednica je pojedinaca i udruga u kulturi te djeluje na području Republike Hrvatske. Osnovana je 1992. godine sa sjedištem u Zagrebu Danas se sastoji od 20 folklornih skupina i toliko fizičkih članova sa svrhom očuvanja tradicije, istraživačke djelatnosti, predstavljanja predajne baštine i njezine primjene.
Osnovni cilj je upoznavanje i predstavljanje hrvatske tradicijske baštine u zemlji i svijetu putem različitih smotri folklora lokalnog ili međunarodnog značaja, razmjene među mladima Europe i svijeta i dr. Zahvaljujući bogatoj arhivskoj zbirci, organiziraju se različite etnografske izložbe i radionice, a prema potrebi razvija se istraživačka djelatnost te organiziraju okrugli stolovi i predavanja. "Družina" ima godišnjak "Putovanja" a povremeno izdaje i druge publikacije.
„Družina” je bila dugogodišnji član Međunarodne unije folklora – IGF sa sjedištem u Italiji (San Giovanni Rotondo) te u okviru međunarodne suradnje putem razmjene folklornih skupina, članovi još uvijek sudjeluju na smotrama, festivalima, simpozijima ili stručnim kolokvijima. Od samog početka učlanjenja, Hrvatska je bila u upravi Unije (dva mandata dopredsjedničko mjesto, a nakon toga joj je bilo do 2011. povjereno predsjedanje Znanstvenim vijećem; M. Svirac, predsjednica "Družine" osmislila Bulletin IGF-a i uređivala nekoliko brojeva). U Muzeju IGF-a u San Severo u Italiji iz Hrvatske nalazi se komplet muške narodne nošnje iz mjesta Ribić_breg kod Ivanca (Hrvatsko zagorje) kao donacija biskupa Ćirila Kosa iz Đakova. Isto tako prigodom smotri ili drugih događanja u zemlji, "Družina" ugošćuje strane skupine. Većinom se svaka od njih po jedan dan zadrži u Zagrebu upoznavajući kulturno blago Grada. Predsjednica (ili predsjednik) “Družine” predstavlja „Družinu” i Hrvatsku u međunarodnim kontaktima. Za ostvarenje svih programa teško bi bilo nabrojati sve zaslužne osobe i članove ove zajednice. Dr. sc. Manda Svirac 2008. u Italiji (San Severo) primila je Oskara za rad u Hrvatskoj i za međunarodnu suradnju, Pavao Vilhelm je Oskara primio 2011. u Chelyabinsku u Rusiji, Ante Kordun 2012. u gradu Guimaraes u Portugalu. Na Skupštini "Družine" u Babinoj Gredi 2011. od IGF-a "Družina" je za svoj rad primila Zastavu identiteta.
Izložba Od Cvjetnice do Uskrsa, Sjećanje iz narodne baštine bila je postavljena u Velikom tjednu od 23. ožujka do 2. travnja 2024. u Franjevačkom samostanu Župe sv. Roka u Virovitici. Popratni sadržaj bila je radionica vezenja uskrsnih jaja koju je pokazala demonstratorica Janja...(više)
27. susret naroda i kultura i 25. smotra crkvenog pjevanja održani su 18. svibnja 2024. u Podravskim Podgajcima uz potporu Župe sv. Martina biskupa i KUU-a "Napredak" Podravski Podgajci.
„Družina“ – Čuvari tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga 2024. godine uz lokalne partnere, organizirala je tri edukativne nradionice i jednu demonstrativnu radionicu opleta,...(više)
U Kulturno-pastoralnom centru „Blaženi Alojzije Stepinac“ Župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji u subotu, 25. ožujka 2023. bila je postavljena...(više)
Etnografska izložba „Od Cvjetnice do Uskrsa“ bila je postavljena 18. ožujka 2023. u Slavonskom Kobašu u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske Slavonski Kobaš. Prije izložbe provedeno je terensko istraživanje o korizmenim i...(više)
Program - nedjelja, 21. kolovoza 2022.