SVEČANA sjednica i obilježavanje 20. obljetnice „Družine“, SCENSKI NASTUPI i OKRUGLI STOL održani su 5. svibnja 2012. u Podravskim Podgajcima u suradnji s KUU „Napredak“ koji se kroz svojih 15 godina članstva u „Družini“ svake godine iskazao kao suorganizator Međunarodne smotre folklora pod nazivom Susret naroda i kultura, svake godine sudjelovao na međunarodnim festivalima, a bio također organizator drugih sadržaja „Družine“ i pomoći pri terenskim istraživanjima za studente etnologije i kulturne antropologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Zbog kontinuiranog djelovanja u „Družini“ i za doprinos mjestu, regiji i Hrvatskoj, predsjednik KUU „Napredak“, gospodin Pavao Vilhelm 2011. dobio je nagradu OSCAR ZA MEĐUNARODNI FOLKLOR u organizaciji Međunarodne unije folklornih skupina – IGF koje je „Družina“ član, a primio ga je u gradu Chelyabinsku u Rusiji. Počasna predsjednica „Napretka“, dr. sc. Manda Svirac također je za svoj rad nagrađena OSKAROM kojega je 2008. primila u gradu San Severo u Italiji. Ti razlozi, kao i manjak novčanih sredstava presudili su da su ovi sadržaji održani u Podravskim Podgajcima, a ne, možda, u Zagrebu gdje je „Družina“ utemeljena i u kojemu smo također obilježili 10. obljetnicu 2002. godine.
Tema OKRUGLI STOLA je bila: Nacionalno i međunarodno značenje „Družine” kroz proteklih 20 godina. Dr. sc. Manda Svirac, predsjednica „Družine“ uz prezentaciju održala je Uvodno izlaganje.

Izložbu autorice Martine Mišetić 2012. ugostili su Gradska knjižnica u Zadru (19. - 24. ožujka), Zavičajni muzej u Biogradu na moru (26. - 31. ožujka) te Stara gradska vijećnica u Splitu (3. - 14. travnja).

Uz izložbe tijekom proteklih 12 godina kada je počela ova djelatnost, uvijek je popratni sadržaj radionica ukrašavanja uskrsnih jaja raznim tehnikama, a najviše tehnikom vezenja (opletom) jaja. VEZENJE (opletanje nitima u boji) uskrsnih jaja jedna je od pradavnih tehnika ukrašavanja uskrsnih jaja u hrvatskim kontinentalnim krajevima, koja se do naših dana održala na užem području Đakovštine a koju članica „Družine“ Janja Cindrić nastavlja i prenosi na mlađe u obitelji ili drugima na radionicama.
Misli se prvenstveno na pjevanje pod Misom = liturgijsko pjevanje; potom se misli i na pjevanje u crkvi ili izvan crkve povezano s crkvenim obredom i pučkom pobožnosti. Pokretanjem Smotre crkvenog pjevanja, željeli smo upozoriti na potrebu organiziranog i stručnog proučavanja i tumačenja crkvenih propisa u pogledu pjevanja u svetom bogoslužju. Stručne ekipe liturgičara i glazbenika bi trebale biti pokretači akcije. Riječ je o tipovima i vrstama crkvenog pjevanja, koji su se u hrvatskoj crkvenoj prošlosti gajili. To su gregorijanski koral, crkvena pučka popijevka i zborsko višeglasno pjevanje.
Pod nazivom 1. susret naroda i kultura kao projekt zaživio je u Baranji (Beli Manastir) 1998. godine. Od 2005. godine završna manifestacija je u SIKIREVCIMA, a domaćini su KUD „Sloga“ i Općina Sikirevci. Održava se svake godine.
Međunarodna smotra folklora Treći dječji susret naroda i kultura održan je 16. kolovoza 2009. u Slobodnici kod Sl. Broda. Organizatori su “Družina” i KUD “Šokica” iz Slobodnice koji je bio domaćin iste smotre od 2005. Iz Hrvatske su nastupile dječje skupine iz: Babine Grede, Bapske, Batrine, Bickog Sela, Brodskog Varoša, Slobodnice te Bernardin Smoljan iz Mostara u BiH i portugalska skupina odraslih Santa Maria de Olive iz mjesta Vila Nova de Gaja kojima je KUD Šokica uzvratio gostoprimstvo
KUU Napredak, Podravski Podgajci – Međunarodni festival folklora, MONTRÉJEAU (vodič MANDA SVIRAC)
KUD Šubić-Zrinski, Petrijevci, Međunarodni festival folklora, MONTRÉJEAU

Prvi Oscar 2008.
Dobitnica Dr. sc. Manda Svirac
Drugi Oscar 2011.
Dobitnik Pavao Vilhelm
Treći Oscar 2012.
Dobitnik Ante Kordun
Pogledajte galeriju slika svih Oscara